Picture
Jsem přesvědčená, že každý demokraticky smýšlející politik by měl mít zájem na kvalitním a otevřeném dialogu s občany, tedy na zveřejnění svých kontaktních údajů na jednoduše dohledatelném místě. Proč tedy většina vsetínských politiků svůj kontakt na webu města neuvádí?

Komunikace vsetínských politiků s občany krachuje na dvou věcech: na většinu z nich kontakty na oficiálních webových stránkách ani nikde jinde neobjevíte a když se vám je přeci jen podaří vypátrat, zastupitelé na emaily neodepisují a telefony nezvedají. Emailové adresy a telefonní čísla jsou dohledatelné u starostky a místostarostů města Vsetína, členů rady Zlínského kraje a senátora Čunka, kteří podléhají povinnosti zveřejňovat je ze zákona. U ostatních zastupitelů je ale to bída.

Poprvé jsem se setkala s uzavřeností zastupitelů města Vsetína v roce 2010 při studiu politologie na brněnské Fakultě sociálních studií, kde byla předmětem povinného kurzu analýza palčivých otázek komunální politiky. Jako vsetínská rodačka jsem se zhostila úkolu a pokoušela se kontaktovat “naše” politiky, na které se mi podařilo po dlouhém úsilí vypátrat emailovou adresu. Polovina z nich mi však nikdy neodpověděla.

Je smutné, že podněty vsetínských občanů končí na smetišti komunálních dějin. Měla jsem možnost si tuto zkušenost podruhé ověřit během tohoto dubna, a to při organizování protestní akce “Osvoboďme náměstí”, jejímž cílem bylo rozhýbat debatu politiků a občanů o neutěšeném stavu náměstí Svobody. Z jednadvaceti zastupitelů mi odpovědělo jedenáct. Obzvlášť složitě jsem se pokoušela kontaktovat zastupitele Kudlíka, který byl závislým členem komise architektonické soutěže, a který o vítězném návrhu přímo rozhodoval. Po dlouhém martyriu jsem jeho email vypátrala a dokonce se mi dostalo i fádní odpovědi.

29. 5. 2012 jsem přijela na zasedání vsetínských zastupitelů a osobně jsem se pokusila sesbírat emaily a telefonní čísla na naše politiky. Mým cílem bylo mluvit se všemi, a to před zasedáním zastupitelstva, jelikož odpoledne jsem musela být zpět v práci (ráda bych se zúčastnila celého jednání, bohužel jednání v jednu odpoledne v pracovní den opravdu nenahrává účasti pracujících). Odchytnout všechny zastupitele při vstupu se mi nepodařilo, pár z nich jsem oslovila přímo v jednacím prostoru zasedací místnosti. Na to paní starostka reagovala velice podrážděně a arogantně mě vyzvala, ať opustím jednací prostor a vyřídím si tyto věci po skončení jednání. Na tento krok dle mého názoru neměla starostka právo, jelikož zasedání zastupitelstva ještě nezačalo a jednacím řádem tedy nemělo být argumentováno.

Ostatní přítomní politici však byli vstřícní a své kontakty mi poskytli. Jediný problém byl se zastupitelem Danielem Bělovem (KDU-ČSL). Ten neposkytnutí svých kontaktů omlouval snad všemi nedemokratickými klišé, jaké si dokáže soudný člověk představit. Prý mu pořád někdo píše a on je pak zahlcený. Jeho kontakt je prý lehce dohledatelný (zkuste si to, zadejte jeho jméno do vyhledávače, udělejte si cca půl hodiny čas a vystopujte jeho email). Jako řešení navrhl adresovat všechny dotazy na něj městské podatelně, oni mu je pak předají. Chudák pan Bělov, škoda že mu v KDU-ČSL před volbami neřekli, že jako zastupitel bude muset komunikovat s občany...

Co podle Vás znamená pomyslné “otevřené jednání”? Stačí pravidelně publikovat tiskové zprávy a zveřejňovat to, co ukládá zákon? Či otevřenost (nebo spíše uzavřenost) našich komunálních politiků lépe reflektuje oboustranná komunikace politiků se svými občany a konání zastupitelstva od jedné hodiny v pracovní dny, kdy se nikdo z pracujících občanů nemá šanci dostavit?

Vyzkoušejte si to a pokuste se spojit s vašimi volenými zástupci. Použijte skvělou webovou stránku napistejim.cz  nebo mrkněte na kontakty, které jsem sesbírala na zastupitelstvu zde

Budeme se těšit na Vaše podněty!

P. S. Všem vsetínským politikům, kteří se mnou komunikují, tímto děkuji a na emaily a telefonní čísla těch ostatních se těším. 

klara.bazantova@gmail.com
736 435 829

 


Petr
06/10/2012 1:29pm

Dobrý den,
nestálo by tedy za to, aby jste zde zveřejnila seznam všech politiků, kteří se na Vsetíně vyskytují a sepsala k nim a) jaký je na ně kontakt, b) jak ochotně reagují a za c) ze které jsou strany? Třeba to nějakého voliče zaujme a po pár volebních kolech se i něco změní. (jsem idealista)
Petr

Reply
Klára Bažantová
06/11/2012 12:48am

Dobrý den,
kontakty můžete najít v samotném příspěvku ke konci a také v sekci blog v novějším příspěvku - http://www.namestivsetin.cz/1/post/2012/06/kontakty-na-zastupitele-msta-vsetna.html.
Idealistou vytrvejte, jen my sami můžeme brát věci kolem do vlastních rukou a třebas i něco změnit. Děkujeme za podporu!

Reply
Petr
06/11/2012 12:54am

Tak výsledky mě velice příjemně překvapily. Jen pan Bělov, Kudlík a Čunek neposkytli telefony - emailové spojení existuje na všechny z nich. Osobně, také neposkytuji pracovní telefon na počkání - rušilo by to na schůzkách a dalších jednáních - email je v dnešní době lepší. Tedy - pokud odpovídají, alespoň jednou za čas. Kdyby jste potřebovali nějak nefinančně podpořit, zkuste se ozvat - třeba něco vymyslíme. Morální podpora je to nejmenší. Petr

ReplyLeave a Reply.