Picture
S cílem předejít opakování scénáře neúspěšné přestavby náměstí Svobody se aktivní obyvatelé přilehlých domů parku u trati pokouší zahrnout názory občanů do finální podoby parku. Jak se situace vyvíjí popisuje jedna z iniciátorek, Soňa Trochtová. 
Schůzka s vedením města Vsetína

Po zděšení z návrhu na rekonstrukci parku u trati, která byla představená 17. 7.  2012 na veřejném projednání, jsme s paní Mynářovou začaly připravovat petici proti necitlivému použití betonu a masivnímu kácení stromů v parku. Než jsme ji však vyladily, objevily se různé zprávy, informující o úpravách návrhu projektu. Vzhledem k tomu, že  informace byly skutečně různé a z různých stran (od odstoupení  města od smlouvy s architekty až po reakce typu „už je dávno rozhodnuto“ požádaly jsme o schůzku na radnici u pana místostarosty Kořenka. Schůzka se uskutečnila 9. 8. a trvala více než hodinu a půl a v jejím průběhu se dostavila i paní starostka Táborská.

Nebudu komentovat průběh a způsob jednání, vycházím z  toho, že nám všem jde o místo, kde budeme dalších desítky bydlet a kudy denně chodíme. Troufám si říct, že informace od obyvatel přilehlých domů jsou pro tento projekt cenné. Vždyť každý mladý architekt se učí, že má-li být projekt domu ideální pro jeho uživatele, má se architekt na určitou dobu stát součástí rodiny. Měl by s ní splynout, stát se pozorovatelem a poznat její zvyky, záliby, aby mohl dům či zahradu ušit na míru. Informace jsme dostaly a ráda se o ně s vámi podělím.

Budou návrhy občanů zapracovány do projektu? 

Projektanti (firma Block, a.s.) dostali na schůzce s vedením města, která se uskutečnila 2.  8. , některé připomínky z veřejného projednávání. Ty mají být zapracovány do projektu. Zmizet by mělo něco z betonu, což nás těší. Zeleň by měla dojít menší újmy, což vítáme s nadšením. Jak nám bylo oznámeno, vedení města usoudilo, že (cituji pana místostarostu): „Tento park by se měl rekonstruovat v retro stylu a měl by být zachován jeho původní ráz.”

Z informací, které jsme obdržely, vyplynulo, že na Trávníkách nemá být hlavní multifunkční komunikace široká tři metry, jak bylo v původním návrhu. Její šířka by nově měla být 2,2 m.  Mně osobně přijde i tato šířka nevhodná. Vezměme si fakt, že staré chodníky nemají podloží a nejdou pouze zrekonstruovat, jak nám bylo řečeno. Vybudovat se prý musí chodníky nové. Nejsem sice stavařka a ani si na ni hrát nechci, nicméně logicky si dokážu vyvodit, že při budování nových chodníků se musí jít více do hloubky, dát nějaká drenáž a pak teprve povrchová úprava. To zcela určitě naruší kořenový systém některých stromů a zase zcela logicky, čím širší chodník, tím větší poškození  kořenů a následně okolní zeleně. Pan místostarosta nám také potvrdil, že v parku na Rybníkách by měla komunikace zůstat široká tři metry jako v původním plánu, z čehož už moc nadšení nejsme, věříme však, že když je možná úprava na jedné polovině parku, nebude problém ani na druhé. 

Zmizet by měla „odpočinková zákoutí“ z betonu. K diskutovaným předzahrádkám za domy dodám jen to, že jen velmi málo obyvatel okolních domů má dostatek času (pracující) nebo síly (senioři), aby mohli předzahrádky udržovat sami. Maminky také raději tráví čas s dětmi na hřištích než s motyčkou v ruce. Ve dvou domech by měla být provedena anketa, dotazy se patrně budou týkat parkovacích míst u domů. Tolik ze včerejšího setkání.

Co nás čeká dál?

Teď v úterý (14. 8.  od 9 hodin) se uskuteční další schůzka. Pan JUDr. Pavelec, pan Táborský (má na starosti komunikace), pan Štúrala (životní prostředí), projektanti, pan Mikulec z Technických služeb (údržba) se sejdou kvůli „nástinu nové komunikační sítě“. Začnou asi na radnici nad dentrologickým posudkem, pak by měli projít celý (?) park. Setkání není veřejné, nicméně nikdy není na škodu vědět, co se v našem okolí děje. Já osobně bych se přimlouvala ještě za zahradního architekta (nejlépe stálého). Jak jste si jistě všimli, za poslední dobu se vysazují nejčastěji lípy, okrasné hrušky, javory, černé jeřabiny, občas líska. Vždyť jsou desítky druhů stromů, které by mohly být v parku vysazeny. Každý správný park se tvoří roky, průběžně by se měl kontrolovat stav stromů, dlouhodobě plánovat jejich výsadba. A zase je tady odkaz na náměstí Svobody před zdravotní školou. Jak moc pěkně vypadají  mladé stromy stejného stáří vedle sebe,  nechám na estetickém cítění každého z vás. Mezi námi, nic moc, že?

Projednávání bude dále pokračovat 27. 8. jednáním na radnici, projektanti budou představovat svůj návrh. 4. 9. se odehraje veřejné projednávání upraveného projektu v Alcedu a já pevně doufám, že dojdeme k řešení, které bude co nejlepší pro okolní obyvatele a které bude šetrné k okolní přírodě. Ono pokácet strom trvá pár minut, ale na nový vzrostlý budeme čekat mnoho let a někteří se jich už ani nedožijí. Dnes se na stránkách města objevila zpráva o stavu rekonstrukce (tak si říkám, že je fajn, že jsme tam včera šly).

Park je tu pro lidi

Pokud vám není jedno, jak bude park vypadat, prosím, udělejte si čas a podívejte se, co se děje. Verze představená 17. 7. na veřejném projednání byla opravdu síla. Ukažme, že jsme ještě neztratili chuť a energii bojovat za správnou věc, ukažme, že své město máme rádi a že nám záleží na tom, jak bude vypadat.

Znáte-li lidi, kterým není lhostejné, kde budou žít, dej jim vědět, aby o parku nerozhodovali jen odborníci, ale braly se i názory lidí, kteří park užívají.


Soňa Trochtová
SonaTrochtova@seznam.cz

 

Leave a Reply.